Deforestacja |
|
|
Czy wiecie czym jest DEFORESTACJA ?
To proces inaczej zwany wylesianiem, powodowany nadmiernym wykorzystywaniem gospodarczym lasów oraz zanieczyszczeniem środowiska. Dodatkowo każdy z nas kupując kolejną rolkę papieru, gazetę czy mebel przyczynia się do wylesiana terenów leśnych.
Co zrobić? Bo przecież każdy z nas meble posiada, lubi czasem coś przeczytać a i rolka papieru ułatwia codzienne życie..
Odpowiedź jest prosta !
1. Meble zawsze można odświeżyć , nadać im nowe życie i tym samym mieć coś niepowtarzalnego. Pamiętajcie nie zawsze nowe, lite drewno w salonie czy sypialni zapewni spokojny ekologiczny sen:)
2. Książki i gazety - możemy przekazywać z rąk do rąk przecież krąg znajomych nie musi czytać jednego artykułu w tym samym czasie. Kupiłeś czasopismo lub książkę przeczytaj i podaruj kolejnej osobie, ta kolejnej i tak dalej...W ten sposób jeden egzemplarz pożyje dłużej i zaoszczędzimy trochę drzew.
3. Co do rolki, cóż tu refleksja nasuwa się sama być użyta musi, ale zawsze może pochodzić z papieru makulaturowego. Jest wtedy ekologiczniej.
Te trzy proste kroki pozwolą dłużej cieszyć się zielonymi połaciami naszej pięknej planety. Pamiętaj bądź co dzień bardziej eko!!
|
|
14 listopada 2015 - Dzień Czystego Powietrza! |
|
|
W tym roku w sobotę 14 listopada warto na chwilę się zatrzymać i spojrzeć wysoko nad głowę. W tym dniu bowiem obchodzimy Dzień Czystego Powietrza. Dlaczego warto pamiętać o tym święcie?
Na początek kilka danych statystycznych z których wynika, że Polska (zaraz za Bułgarią) jest krajem o najwyższym stopniu zanieczyszczenia powietrza wśród krajów należących do Unii Europejskich. Co roku około 45 tysięcy Polaków umiera na choroby spowodowane zanieczyszczonym powietrzem. Co robić by dane statystyczne nie wyglądały aż tak strasznie?
Co jest głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza ?
- przestarzałe, nieefektywne domowe piece centralnego ogrzewania, w których spala się słabej jakości węgiel, muł i odpady.
Na około 90% powierzchni Polski – zarówno w miastach jak i wsiach – pył wydobywający się ze spalania w domowych piecach grzewczych przekracza normy. Dostając się do powietrza i mieszając się z nim trafia przez nasze drogi oddechowe do organizmu powodując uszkodzenia narządów wewnętrznych.
Co robić by powietrze było czystsze ?
- nie spalaj w piecu żadnych odpadów
- segreguj śmieci i wszystkie oddawaj odpowiednim służbom komunalnym
- nie kupuj taniego węgla i mułu
- nie pal nimi
- ociepl swój dom, żeby mniej spalać na ogrzewanie
A dodatkowo zainteresuj się:
- kto monitoruje jakość powietrza w Twoim regionie i jak Ty możesz być o tym informowany
- co robi Twój samorząd w sprawie ochrony czystego powietrza
|
Polityka środowiskowa |
|
|
Czym jest polityka środowiskowa?
To narzędzie, która pozwala na skuteczną ochronę przyrody. Od prowadzonej polityki środowiskowej uzależniony jest stan środowiska naturalnego, który z kolei wpływa na nasze życie. Kształt polityki uzależniony jest od władz krajowych, a przy członku Unii Europejskiej również od władz wspólnotowych.
Za co jest odpowiedzialna polityka środowiskowa?
Jej głównym celem jest ochrona przyrody i dóbr dziedzictwa naturalnego jednak skupia się także na ludziach i ich życiu w zdrowiu. Przykładem działań mających hamować niszczenie środowiska oraz jednocześnie wpłynąć na poprawę życia człowieka są działania pod wspólną nazwą Natura 2000. Dodatkowo polityka środowiskowa stara się zapobiec wytrzebieniu wielu gatunków ryb i innych stworzeń morskich poławianych przez rybaków. Skupia się także na rozwoju zielonej energetyki.
Kogo dotyczy pojęcie polityki środowiskowej?
Każdego mieszkańca naszej planety. To my sami decydujemy np. w trakcie wyborów, kto będzie odpowiedzialny za ochronę środowiska, w zakresie krajowym jak i lokalnym.
Przykłady niewłaściwej polityki środowiskowej?
Wycinka starych drzew, niewłaściwa lub nielegalna lokalizacja wysypiska, niszczenie rzeki etc.. |
Zwierzęta przewidują ekologiczne katastrofy !! - część 2 |
|
|
Zwierzęta przewidują ekologiczne katastrofy !! - część 2
Jakie kolejne gatunki mogą pomóc nam zachować zdrowie w obliczu niebezpieczeństwa ? Kilka kolejnych gatunków opiszę poniżej.
4. Żaby
Jak przynosi wiedzę historia trzęsienia ziemi w południowo-wschodnich Chinach, przed wstrząsami przeczuwające niebezpieczeństwo żabyi ropuchy zaczęły panicznie , uciekać przez most w prowincji Jiangsu. To dziwne zachowanie uratowało je przed zginięciem w trakcie trzęsienia , które zjawiło się w niedługi czas po tej ucieczce. Obserwujący zachowanie płazów ludzie, nie zrozumieli przekazu, jednakże nauczeni doświadczeniem w chwili obecnej wszystkie nietypowe zachowania zwierząt rejestrowane są przez naukowców starających się skorelować je z nadchodzącymi zagrożeniami.
5. Słonie
Słonie posiadają niezwykłą zdolność przeczuwania katastrof związanych z wodą. Kiedy w 2004 roku pasące się u wybrzeża Filipin stado słoni nagle zaczęło potężnie trąbić i uciekać na pobliskie wzgórza, kilka godzin później miejsce zostało nawiedzone przez niszczycielską falę tsunami. Słonie , które wiozły na grzbiecie turystów uratowały im swoją szaleńczą ucieczką życie nie dając się praktycznie zatrzymać.
6. Niedźwiedzie
Niedźwiedzie maja niezwykle czułe zmysły, nie tylko węch dzięki któremu mogą wyczuć człowieka z odległości nawet powyżej 20km , ale także pozostałe. Ich zmysły posiadają niezwykłą zdolność przewidywania burz oraz innych katastrof ekologicznych. Wieloletnie prowadzone przez amerykańskich i kanadyjskich uczonych badania potwierdzają, że zwierzęta te opuszczają w popłochu swoje rewiry tuż przed burzą , pożarem czy inna katastrofą niszczącą tysiące hektarów lasów.
Podsumowując warto obserwować zachowania nie tylko dzikich, ale i naszych domowych pupili. Analizując ich każde inne czy dziwne z pozoru zachowanie, może nam bowiem to pomóc w ochronie zdrowia czy nawet życia.
|
Zwierzęta przewidują ekologiczne katastrofy !! - część 1 |
|
|
Zwierzęta przewidują ekologiczne katastrofy !! - część 1
Zwierzęta czasem nawet lepiej niż urządzenia elektronicznie potrafią przewidzieć zbliżające się niebezpieczeństwo. Szereg gatunków zwierząt dzięki swoim zmysłom potrafi z wyprzedzeniem ponad 24-ro godzinnym przewidzieć katastrofy ekologiczne takie jak: trzęsienia ziemi, huragany, burze, tornada czy tsunami. Przykładów w świecie przyrody jest wiele. Ja postaram się wymienić te najbardziej interesujące.
1. Pszczoły
Dzięki włoskom, które pszczoły posiadają na swoim ciele potrafią wiele godzin przed ulewą przeczuć zmieniające się ciśnienie atmosferyczne zwiastujące opady. Warto zatem obserwować jak zachowują się te owady jeżeli nagle odlecą znad łąki warto schronić się w bezpiecznym miejscy bo może to oznaczać zbliżającą się burzę lub wichurę
2. Biedronki
Biedronki wyczuwają dzięki swoim zmysłom zbliżające się wysokie temperatury. Kiedy wyczują podnoszącą się niebezpiecznie temperaturę zbijają się w ciasne grupy co chroni ich przed wyschnięciem ich ciała. Warto obserwować przyrodę i czerpać z jej wiedzy.
3. Koty
Dzięki posiadanemu przez koty zakresowi fal dźwiękowych potrafią usłyszeć hałas , który towarzyszy drganiom skorupy ziemskiej w trakcie trzęsień ziemi. Dodatkowo o zbliżającym niebezpieczeństwie związanym z trzęsieniem ziemi informuje koci zmysł ostrzegania zmieniające się ciśnienie atmosferyczne. Kiedy zatem nasz domowy pupil czy całkiem dziki z rodziny kotowatych robi się nerwowy i niespokojny i za wszelką cenę ucieka ze swojej dotąd ulubionej miejscówki, oznaczać to może niebezpieczeństwo.
cdn... |
Dzień bez samochodu ! |
|
|
Dzień bez samochodu - 22 września 2015
22 września jest "Międzynarodowy Dzień bez samochodu " kończący Tydzień Z równoważonego Transportu. Czym jest Dzień bez samochodu ? To kampania proekologiczna kształtująca proekologiczne, poprawne wzorce zachowań. Dzięki informacjom nagłaśnianym szczególnie tego dnia każdy z nas może dowiedzieć się jakie są negatywne skutki używania samochodów i ich wpływu na środowisko. W tym dniu warto przesiąść się na alternatywne środki transportu. Może któryś przypadnie Wam do gustu na tyle by stać się codziennym ? Dzięki kampanii zmniejsza się natężenie hałasu i zanieczyszczenia powietrza wpływające na lepsze samopoczucie mieszkańców.
W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2002 roku wspierany przez Ministerstwo Środowiska. Na świecie obchodzi się go od 1998 roku a prekursorem święta była Francja !
|
Dlaczego fotowoltaika? |
|
|
Dlaczego fotowoltaika?
Do odnawialnych źródeł należy również energia słoneczna. Promieniowanie, które dociera do naszej planety wystarczyłoby na zaopatrzenie jej w pokłady energetyczne do pięciu tysięcy razy. Czy zatem to nie wystarczający powód, by w stronę słońca zwrócić nasze oczy ? W czym tkwi cała tajemnica otóż w systemach fotowoltaiki. Cóż to jest? Panele słoneczne złożone z baterii ogniw, które przetwarzają na zasadzie konwersji padające promienie słoneczne na energię elektryczną. Pracują bezgłośnie nie powodując wibracji ani wytwarzania CO2. Tym samym są nie tylko energooszczędne, ale i ekologiczne. Dodatkowo dzięki zamontowaniu takich paneli w gospodarstwie domowym oprócz oszczędności na rachunkach za energię elektryczną unikamy strat energii, które pojawiają się w wyniku przesyłu na dalekie odległości. Same panele zaś są niemal niezawodne mając gwarancję pracy na wydajności 80% nawet po 25 latach użytkowania. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej obliczyli oszczędności w rocznych rachunkach sięgające nawet powyżej 90%! Rozwiązanie to pozwalające zaoszczędzić każdemu mieszkańcowi jest stosowane już w Hiszpanii, Niemczech i w Czechach. Czas dołączyć do tej ekologicznej grupy! Niech nasza przyszłość zacznie wyglądać świetlanie
|
|
|
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>
|
Strona 1 z 4 |