wersja kontrastowa A- A+
RELACJA Z WIZYTY - Study Tours Drukuj Email

Stowarzyszenie Edukacja i Nauka po raz pierwszy gościło 9 studentów z Rosji, Ukrainy i Białorusi w ramach programu Study Tours to Poland. Pierwszy dzień wizyty rozpoczęliśmy spacerem orientacyjnym po Warszawie, czemu sprzyjała piękna słoneczna pogoda. Uczestnicy zapoznali się później z organizacją goszczącą, gdzie przywitał ich Prezes Stowarzyszenia Tomasz Marciniak. Opowiedzieliśmy studentom o naszej historii i działalności. Po typowo polskim pierwszym obiedzie zorganizowaliśmy wieczór integracyjny, na którym wzajemnie się poznawaliśmy, śpiewaliśmy przy akordeonie i gitarze, a polscy wolontariusze wyświetlali prezentacje o Polsce. Grupa okazała się od pierwszego dnia zaangażowana, wesoła i chętna do poznania Polski.

W kolejnych dniach wizyty studenci zapoznali się ze współczesną historią Polski po 89 r. (wykład w Stowarzyszeniu Wolnego Słowa), z polskimi mediami (Rzeczpospolita, Polsat i Radio Trójka), organizacjami studenckimi (Biuro Zarządu Samorządu Studentów UW, UKSW, Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości) oraz organizacją administracji rządowej i samorządowej. Bardzo ciekawa okazała się wizyta studyjna w Krajowej Szkole Administracji Publicznej oraz całodzienny wyjazd do gminy wiejskiej Małkinia Górna, gdzie sympatycznie i szczodrze przywitał nas Wójt p. Marek Kubaszewski. Studenci mieli możliwość zapoznać się z funkcjonowaniem samorządowym gminy, zostali również zaproszeni na lekcję rosyjskiego z gimnazjalistami, a lekcję historii przeżyli zwiedzając Obóz Treblinka. Organizatorzy wizyty zadbali o piękne znicze dla przedstawicieli każdego kraju. To była bardzo wzruszająca część wizyty. Na zakończenie zaproszono nas do gospodarstwa agroturystycznego, gdzie zjedliśmy regionalne potrawy, bawiliśmy się ze "słodkimi" kozami, piekliśmy kiełbaski i tańczyliśmy przy lokalnej muzyce.

W dalszej części programu studenci zapoznali się z działalnością organizacji pozarządowych m.in Klon/Jawor oraz Od-Do, w którym obejrzeliśmy wzruszający film o Młodych Dorosłych Dzieciach Alkoholików. Furorę zrobiło Centrum Nauki Kopernik - śmiechu i zdziwień było co niemiara. W Domu Spotkań z Historią natomiast wysłuchaliśmy ciekawej prelekcji o życiu codziennym w PRLu oraz stereotypach i uprzedzeniach. Muzeum Powstania Warszawskiego znów wprawił nas w refleksje, ale również lepsze międzynarodowe zrozumienie i współczucie.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się spotkania w Fundacji Schumana oraz specjalnie dla nas przygotowane prelekcje w Centrum Informacji Europejskiej o drodze Polski do UE oraz korzyściach i kosztach przystąpienia Polski do Unii.

Nie zabrakło również kontaktu z polską kulturą: Zamkiem Królewskim, Łazienkami, Pałacem w Nieborowie, Arkadią, Żelazową Wolą, jak i teatrem Studio Buffo z żywiołowym Wieczorem Latynowskim oraz fantastycznym koncertem grupy Dżem w Klubie studenckim Stodoła. Okazją do poznania życia studenckiego były odwiedzone kluby studenckie: Harenda, Indeks, Nora, Tygmont, ale przede wszystkim kontakt ze studentami - wolontariuszami. Wolontariusze - głównie studenci ze znajomością języka rosyjskiego, spisali się na medal. Nie tylko tłumaczyli, towarzyszyli i oprowadzali gości, ale przede wszystkim zaprzyjaźnili się z nimi i z chęcią i życzliwością spędzali z nimi każdą wolną chwilę.

W ostatnich dniach wizyty studenci uczestniczyli w warsztatach Fundacji Reaktywacja "Mam talent ? ale jaki?", traktujący o wyborach życiowych, znajomości i rozwijaniu swoich predyspozycji i talentów, zastosowaniu inspiracji z Polski po powrocie do domu.

W ostatnim dniu na zorganizowanym wieczorze pożegnalnym było dużo wzruszeń i łez, uczestnicy zdawali test - quiz z pytaniami "Kocham Cię, Polsko", dzielili się swoimi refleksjami, inspiracjami i życzeniami na przyszłość...

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej nadało Stowarzyszeniu tytuł
"Miejsce Odkrywania Talentów"

"Kawa czy herbata" odkrywa talenty - program TV o projekcie
TWÓJ ROBOT

Patroni Medialni



Programy

 

 

  • Polish (Poland)
  • English (United Kingdom)