wersja kontrastowa A- A+
Obóz dla młodzieży Drukuj Email

Obóz dla młodzieży z Białorusi (Brasławszczyzna), Ukrainy (Dobromil), Rosji (Abakan, Omsk), Łotwy (Dyneburg) oraz równolegle warsztaty dla nauczycieli, wychowawców (23 lipiec – 2 sierpień 2012).
Obóz został zorganizowany w Warszawie i trwał 10 dni. Uczestnikami była młodzież w wieku 15 - 22 lata (18 osób) oraz nauczyciele, wychowawcy, liderzy lokalni (6 osób) z wyżej wymienionych polskich środowisk. Oprócz zagranicznych  uczestników w projekcie udział wzięła również młodzież z Warszawy. Młodzi ludzie  uczestniczyli w spotkaniach integracyjnych.

Program obozu:
- Integracja - warsztaty integracyjne przełamujące stereotypy i pomagające odkryć wartość płynącą z przynależności do polskiej grupy narodowościowej, poznanie „między państwami” (15 godzin).
- „Poznaję Polskę!” – blok tematyczny, w ramach którego uczestnicy projektu zapoznali się z elementami historii, tradycji, dziedzictwa kulturowego i współczesności Polski. Dowiedzieli się także o warunkach, na jakich mogliby podjąć studia w Polsce. Odbyliśmy wizyty studyjne (Dom Spotkań z Historią, Samorząd Studentów UW), wędrówki poznawcze, spotkania z dziennikarzami (Radio WNET), studentami pochodzącymi z krajów wschodnich i studiującymi w Polsce (ze Studenckiej Międzyuczelnianej Organizacji Kresowiaków) oraz wycieczkę do ZOO, Muzeum F. Chopina w Warszawie, Planetarium w Centrum Nauki Kopernik, Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiegi, a także wycieczkę autokarową do Legionowa i Twierdzy Modlin (wizyta studyjne w Starostwie Powiatowym w Legionowie, zwiedzanie Twierdzy Modlin oraz spotkanie integracyjne przy ognisku w Jachrance, nauka tańców ludowych itp.).

W ramach wędrówek poznawczych prowadzonych przez profesjonalnych przewodników miejskich zrealizowaliśmy następujące tematy:
1) Warszawska Starówka
2) Wilanów
3) Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego – zwiedzanie biblioteki oraz ogrodu na górze.
4) Muzeum F. Chopina
5) Cmentarz Powązkowski
6) ZOO
7) Planetarium w Centrum Nauki Kopernik

- „Śpiewam po polsku!” – nauka śpiewu polskich piosenek (5 godzin).

- „Mówię po polsku!” – 15 godzin warsztatów doskonalących umiejętność posługiwania się językiem polskim (gry i zabawy językowe).

Warsztaty dla nauczycieli z zakresu:
- wykorzystywania nowoczesnych, ogólnodostępnych w Internecie narzędzi multimedialnych przydatnych w pracy nauczycielskiej (10 godzin);
-  stosowania skutecznych metod w nauczaniu języka polskiego (4 godziny).


Wśród uczestników naszego obozu spotkaliśmy bardzo utalentowane osoby, które pragniemy wspierać w dalszym ich rozwoju:

Irena Siniagowska z Rosji wykonuje piękne utwory wokalne:
http://www.radiownet.pl/publikacje/piesni-z-omska-irina-siniagowska
Pani Zofii Wojciechowskiej składamy podziękowania za nagranie wystąpienia.

Maria Żurawlowa i Viesturs Bałodis z Łotwy wykazali się swoimi zdolnościami malarskimi.

Prace Viestursa:

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej nadało Stowarzyszeniu tytuł
"Miejsce Odkrywania Talentów"

"Kawa czy herbata" odkrywa talenty - program TV o projekcie
TWÓJ ROBOT

Patroni Medialni



Programy

 

 

  • Polish (Poland)
  • English (United Kingdom)