Ścieżki pamięci - zachować pamięć o lokalnych miejscach kaźni Drukuj Email

Projekt „Ścieżki pamięci - zachować pamięć o lokalnych miejscach kaźni” jest realizowany w okresie od 01.12.2011 do 30.11.2012 r. i został dofinansowany w ramach programu Unii Europejskiej „Europa dla Obywateli”.

Projekt polega na dokumentacji filmowej (10 odcinków dokumentu po ok. 12-13 min. każdy) miejsc pamięci związanych ze zbrodniami nazizmu i stalinizmu znajdujących się w Warszawie i okolicy (Palmiry).

Zadaniem ekipy realizatorskiej jest przygotowanie rzetelnego, wiarygodnego materiału filmowego o dużej wartości merytorycznej, z wykorzystaniem dostępnych dokumentów oraz udziałem zarówno bezpośrednich świadków zdarzeń, jak i młodzieży, co ma służyć przekazaniu wiedzy historycznej młodym pokoleniom oraz ukazać wartość płynącą z prowadzenia dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego. Przez refleksję nad różnymi doświadczeniami narodowymi i różnym postrzeganiem przeszłych wydarzeń, możliwe jest budowanie tolerancji i wzajemnego zrozumienia, a przez to jedności między narodami UE i szukanie wspólnej płaszczyzny tożsamości europejskiej. Ważnym aspektem projektu jest rozbudzenie w młodych ludziach aktywnie biorących udział w tworzeniu dokumentu filmowego oraz będących jego odbiorcami, dociekliwości na temat przeszłości,
a przez to aktywne budowanie zrozumienia tego, czym jest solidarność i tolerancja.

Tematy 10 odcinków dokumentu:

1. Masowe egzekucje

2. Palmiry

3. Obóz przejściowy w kościele św. Wojciecha

4. Rzeź Woli

5. Szpitale powstańcze na Starym Mieście

6. Likwidacja przytułków nowomiejskich

7. Egzekucje na Mokotowie

8. NKWD na Pradze i obóz w Rembertowie

9. „Gęsiówka” – obóz niemiecki, NKWD i UB

10. Więzienie "Toledo"

Projekt jest realizowany we współpracy partnerskiej z Instytutem Pamięci Narodowej – Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa,  Stowarzyszeniem Wolnego Słowa, Ośrodkiem KARTA, Studium Europy Wschodniej przy Uniwersytecie Warszawskim, Komitetem Katyńskim, Kręgiem Pamięci Narodowej, Domem Spotkań im. Angelusa Silesiusa oraz przy wsparciu merytorycznym Archiwum Historii Mówionej z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Ten Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.
Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

Stowarzyszenie Edukacja i Nauka oświadcza, że Instytut Pamięci Narodowej
nie dokonywał weryfikacji merytorycznej filmu pod tytułem KL Warschau w
trakcie jego produkcji.

 

Spotkania na Wschodzie

Rodacy na Syberii

Ministerstwo Edukacji Narodowej nadało Stowarzyszeniu tytuł
"Miejsce Odkrywania Talentów"

"Kawa czy herbata" odkrywa talenty - program TV o projekcie
TWÓJ ROBOT

Patroni MedialniProgramy

 

 

  • Polish (Poland)
  • English (United Kingdom)