AKADEMIA OBYWATELSKA Print E-mail

Program wspierający młodzież w pełnieniu roli lidera społecznego.

W dniach od 16 do 26 sierpnia 2011 r. Stowarzyszenie Edukacja i Nauka zorganizowało w Warszawie letni obóz edukacyjny dla młodzieży z Białorusi, Ukrainy i Rosji. Celem projektu było umożliwienie pobytu w Polsce młodzieży polskiego pochodzenia z Białorusi (Brasław i okolice), Ukrainy (Dobromil) i Rosji (Omsk i Abakan oraz okolice), która do tej pory nie miała okazji jej odwiedzić, dostarczenie wiedzy przydatnej młodym uczestnikom dla podniesienia ich osobistych kompetencji jako liderów, pogłębienie umiejętności posługiwania się językiem polskim, poszerzenie wiedzy na temat polskiej historii, tradycji i dziedzictwa narodowego oraz umożliwienie nawiązania i kontynuowania aktywnych kontaktów pomiędzy młodzieżą polonijną a ich polskimi rówieśnikami w czasie trwania obozu, a także po jego zakończeniu. W obozie wzięła udział młodzież w wieku od 14 do 20 lat.

 

W ramach projektu został zrealizowany następujący program:

a) Liderzy na start – blok tematyczny, w ramach którego odbywały się zajęcia/warsztaty mające na celu wyposażenie młodych ludzi w instrumenty ułatwiające im odnalezienie się w roli lidera (w tym następujące zagadnienia: integracja, lider, tworzenie organizacji, wolontariat).

b) Witaj Polsko! – blok tematyczny w ramach którego uczestnicy mogli się zapoznać z historią, tradycją, dziedzictwem kulturowym i współczesnością Polski. Dowiedzieli się także o warunkach, na jakich mogliby podjąć studia w Polsce. Odbyliśmy wizyty studyjne (rozgłośnia radiowa „Trójka”, Senat), wędrówki poznawcze, spotkania z dziennikarzami, pracownikami Studium Wschodniego UW, studentami pochodzącymi z krajów wschodnich i studiującymi w Polsce oraz wycieczkę autokarową do Żelazowej Woli, Nieborowa i Sromowa, zakończoną wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

c) O, mowo polska, jakżeś przebogata! – 15 godzin warsztatów doskonalących posługiwanie się językiem polskim (gry i zabawy językowe).

d) Wieczory na Nowym Mieście – codzienne, dwu- trzygodzinne spotkania integracyjne, w tym z polskimi harcerzami, wspólne uczenie się i śpiewanie piosenek, uczestniczenie w mini-konkursach z nagrodami, prezentowanie swoich państw, regionów.

Zostaliśmy także zaproszeni do wzięcia udziału cała grupą w audycji Radia Wnet.

Obóz zakończył się wręczeniem dyplomów i upominków, zaprezentowaniem przygotowanej przez uczestników części artystycznej oraz uroczystą, pożegnalną, wspólną kolacją.

Projekt został zrealizowany w ramach programu „Obozy edukacyjne liderów młodej Polonii” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej

 

Link do galerii

 

 

 

 

Spotkania na Wschodzie

Rodacy na Syberii

Ministerstwo Edukacji Narodowej nadało Stowarzyszeniu tytuł
"Miejsce Odkrywania Talentów"

"Kawa czy herbata" odkrywa talenty - program TV o projekcie
TWÓJ ROBOT

Patroni MedialniProgramy

 

 

  • Polish (Poland)
  • English (United Kingdom)