„Jak pomóc uzależnionym i współuzależnionym – konferencja upowszechniająca wyniki współpracy specjalistów z Białorusi, Ukrainy, Niemiec i Polski”
Dzień I
22.02.2011
Konsultacja specjalistyczna
- Konsultacja zespołu pracującego na Białorusi - sukcesy i trudności pracy terapeutycznej, specyfika pracy, kierunki rozwoju. Obecność tłumacza języka rosyjskiego.
Konsultację przeprowadziła mgr Joanna Wawerska-Kus: pedagog, psychoterapeuta, członkini Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Uzależnień, autor książek o tematyce DDA, członkini Zespołu Ekspertów ds. DDA przy PARPA.
Dzień II
23.02.2011
Otwarta konferencja dla wszystkich zainteresowanych tematem.
Z Niemiec wystąpił:
H. Mielke na temat "Organizacja i prowadzenie działalności NACOA Deutschland, system lokalnej samopomocy dla współuzależnionych w Niemczech”.
(Dorosłe dziecko uzależnionych rodziców, absolwent historii i dziennikarstwa, dziennikarz, założyciel NACOA Deutschland, Interessenvertretung für Kinder aus Suchtfamilien e.V.)
Z Białorusi wystąpili następujący eksperci i wygłosili referaty:
Galina Gatalskaja "Wykorzystanie europejskiego modelu pomocy psychologicznej dla DDA na Białorusi w ramach projektu realizowanego w Programie Partnerstwa Transgranicznego"
(Docent psychologii, dyrektor Katedry Psychologii Społecznej i Pedagogicznej na Państwowym Uniwersytecie im. Francyska Skaryny w Homlu na Białorusi. Współpracuje z Wydziałem Psychologii na Uniwersytecie we Florencji (Włochy). Należy do Psychoterapeutycznej Ligi Rosji, jest członkiem Republikańskiego Towarzystwa Psychologicznego).
Nina Kekuch "Prezentacja działalności Stowarzyszenia "Socjalne Projekty". Możliwości i perspektywy białoruskich organizacji pozarządowych w zakresie pracy z DDA".
(W NGO pracuje od 1998 r. W Stowarzyszeniu "Duchowość" koordynowała projekty promujące zdrowy styl życia. W 2001 r. zainicjowała powołanie Stowarzyszenia "Socjalne Projekty" i od początku jest jego dyrektorem. Jest również trenerem grup samopomocowych i warsztatów. Prowadzi szkolenia dotyczące przygotowywania projektów, zarządzania).
Z Białorusi gościliśmy jeszcze przedstawicieli Uniwersytetu Medycznego w Homlu, wykładowców Państwowego Uniwersytetu im. F. Skaryny w Homlu, przedstawiciela Republikańskiego Naukowo-Praktycznego Centrum Zdrowia Publicznego oraz Stowarzyszenia „Zdrowy Wybór” z Mińska, psychoterapeutę i psychiatrę z Soligorska.
Z Ukrainy wystąpili następujący prelegenci i wygłosili referaty:
Yuriy Stepanets Winnicka Młodzieżowa Organizacja Społeczna "Nasze Podole" "Zasady współpracy instytucji publicznych z organizacjami pozarządowymi w realizacji zadań publicznych"
Bohdan Maslych - GURT Resource Centre - Kijów, Ukraina
"Promocja samopomocy w ukraińskim społeczeństwie: w jaki sposób pokonać sowiecki paternalizm" w ramach projektu: "Rozwój ruchu samopomocy na Ukrainie w obszarze ochrony zdrowia, problemów socjalnych i działań społecznościowych", który został zrealizowany w ramach Programu Partnerstwa Transgranicznego w partnerstwie ze Stowarzyszeniem BORIS w Warszawie.
Z Polski wystąpili następujący eksperci i wygłosili referaty:
Magdalena Dębkowska – koordynator Programu Partnerstwa Transgranicznego. "Podsumowanie Programu Partnerstwa Transgranicznego w szczególności działań socjalnych i prozdrowotnych".
Waldemar Weihs Fundacja Merkury
"Różnice w pojmowaniu profilaktyki uzależnień Niemcy-Polska-Ukraina na podstawie doświadczeń zrealizowanego projektu „Partnerstwo na rzecz rozwoju profilaktyki”.
Anna Bartnik - przedstawiciel Stowarzyszenia Edukacja i Nauka, jako kierownik projektu zaprezentuje przebieg i efekty projektu pt. "Kompetentna pomoc współuzależnionym - wymiana doświadczeń specjalistów z Białorusi, Niemiec i Polski".
Liderzy organizacji samopomocowych Al-Anon "Organizacja i działalność grup smopomocowych w Polsce jako dobra praktyka"
Piotr Styks Śląskiej Fundacji ETOH - Błękitny Krzyż, który zaprezentuje projekt pt. "Zachód-Polska-Wschód" zrealizowany w Programie Partnerstwa Transgranicznego.
Dzień III
24.02.2011
1. Dyskusja o dalszej pracy ze współuzależnionymi na Białorusi i Ukrainie, o możliwościach założenia NACOA w Polsce, na Ukrainie bądź Białorusi. Podęto wspólne decyzje o możliwościach rozpowszechnienia efektów współpracy uczestników projektu osiągniętych w Programie Partnerstwa Transgranicznego.
W dyskusji wzięli udział: Fundacja "Merkury", Śląska Fundacja ETOH - Błękitny Krzyż, Centrum Wsparcia - GURT, Winnicka Młodzieżowa Organizacja Społeczna "Nasze Podole", Stowarzyszenie „Zdrowy Wybór", Stowarzyszenie "Socjalne Projekty", Stowarzyszenie Edukacja i Nauka, NACOA Niemcy i Anglia, przedstawiciel Departamentu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Medycznego we Florencji oraz Republikańskiego Naukowo - Praktycznego Centrum Zdrowia Psychicznego w Mińsku.
Zostały nagrane wywiady z osobami zaangażowanymi w projekty pn. "Partnerstwo na rzecz rozwoju profilaktyki", Zachód-Polska-Wschód, "Kompetentna pomoc współuzależnionym - wymiana doświadczeń specjalistów z Białorusi, Niemiec i Polski" i "Rozwój ruchu samopomocy na Ukrainie w obszarze ochrony zdrowia, problemów socjalnych i działań społecznościowych", które zostały zrealizowane w ramach Programu Partnerstwa Transgranicznego.
3. Na zakończenie został zorganizowany uroczysty obiad.
|