wersja kontrastowa A- A+
ŚCIEŻKI PAMIĘCI Drukuj Email

Zadaniem projektu była realizacja 12 odcinków filmu dokumentalnego poświęconych pamięci konkretnych wydarzeń rozgrywających się w okresie okupacji hitlerowskiej na ziemiach obecnego województwa kujawsko-pomorskiego. Zdarzenia pokazywane są z dwóch perspektyw - ponadnarodowej i międzypokoleniowej. Zadaniem ekipy realizatorskiej było przygotowanie rzetelnego, wiarygodnego materiału filmowego o dużej wartości merytorycznej, z wykorzystaniem dostępnych dokumentów oraz udziałem zarówno bezpośrednich świadków zdarzeń, jak i młodzieży, co ma służyć przekazaniu wiedzy historycznej młodym pokoleniom oraz ukazać wartość płynącą z prowadzenia dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego. Jednocześnie młodzi ludzie z Polski oraz z Niemiec wspólnie mogą poznawać bolesną przeszłość. Przez refleksję nad różnymi doświadczeniami narodowymi i różnym postrzeganiem przeszłych wydarzeń, możliwe jest budowanie tolerancji i wzajemnego zrozumienia, a przez to jedności miedzy narodami UE i szukanie wspólnej płaszczyzny tożsamości europejskiej. Ważnym aspektem projektu jest rozbudzenie w młodych ludziach aktywnie biorących udział w tworzeniu dokumentu filmowego oraz będących jego odbiorcami, dociekliwości na temat przeszłości, a przez to aktywne budowanie zrozumienia tego, czym jest solidarność i tolerancja. Lekcja ta, utrwalona w dokumencie filmowych, zostanie następnie przekazana dalej - do odbiorców końcowych.

W ramach projektu powstały następujące odcinki filmu dokumentalnego:

1. RYPIN, tytuł: "Ulica Kościelna 7"
2. ŁOPATKI, tytuł: "Łopatki polskie październik 1939"
3. TORUŃ, tytuł: "Szmalcówka - Toruń ulica Grudziądzka 124"
4. SADKI, tytuł: "Sadki 1939"
5. POTULICE, tytuł: "Potulice 1941 - 1945"
6. WŁOCŁAWEK, tytuł: "Włocławek - likwidacja dzielnicy biedoty"
7. TORUŃ, tytuł: "Barbarka"
8. SZUBIN, tytuł: "Szubin - Kowalewo - akcje eksterminacyjne"
9. TUCHOLA, tytuł: "Rudzki Most"
10. KORONOWO, tytuł: "Obóz karny - za murem, za kratą, za bramą..."
11. BYDGOSZCZ, tytuł: "Dolina Śmierci - a było nas ponad 1000..."
12. CO WY NA TO...

Spośród trzech zaproszonych do negocjacji, wyłoniona została firma, która będzie odpowiedzialna za wyprodukowanie 12 odcinków filmu dokumentalnego na podstawie powierzonego scenariusza.

Wszystkie odcinki są dostępne w polskiej i niemieckiej wersji językowej (napisy).

W najbliższym czasie udostępnimy na stronie wszystkie odcinki filmu. Można je także zamawiać w postaci kopii nagranych na płytach DVD w biurze Stowarzyszenia Edukacja i Nauka.

Ten Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.
Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

 

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej nadało Stowarzyszeniu tytuł
"Miejsce Odkrywania Talentów"

"Kawa czy herbata" odkrywa talenty - program TV o projekcie
TWÓJ ROBOT

Patroni Medialni



Programy

 

 

  • Polish (Poland)
  • English (United Kingdom)