Problem uzależnień i współuzależnienia dotyka wszystkie Państwa uczestniczących w projekcie – Białoruś, Ukraina, Niemcy i Polska. Szacunkowe dane statystyczne opublikowane w raporcie "Problemy alkoholowe w rodzinie" opracowanego przez EUROCARE i Związek Stowarzyszeń na Rzecz Rodziny w Unii Europejskiej (Confederation of Family Associations in the European Union, COFACE) wykazują, że 14% mężczyzn i 4% kobiet, czyli 42 miliony obywateli państw należących do Unii Europejskiej przyznaje się do nadużywania alkoholu lub choroby alkoholowej. Zakładając, że każdy z nich ma bezpośredni wpływ na życie przynajmniej jednej osoby niepijącej, należy uznać, że 84 miliony mieszkańców Europy Zachodniej to alkoholicy i osoby współuzależnione. Ponadto przyjmuje się, że w rodzinach dotkniętych problemem alkoholowym wychowuje się 4,5 mln dzieci, przy czym najnowsze dane sugerują, że rzeczywista liczba może okazać się znacznie większa i może sięgać nawet 7, 7 mln.
Skala problemu jest bardzo duża w Niemczech, Polsce, Ukrainie i Białorusi. Osoby uzależnione, na skutek postępującej degradacji psychofizycznej, tracą zdolność do efektywnego funkcjonowania w rolach społecznych i zawodowych, tracą posiadane miejsca pracy i mają ograniczone zdolności do skutecznego poszukiwania zatrudnienia. W części przypadków prowadzi to do radykalnego zrywania więzów z najbliższym otoczeniem, utraty podstawowych źródeł wsparcia, a także bezdomności. Zachowanie osób uzależnionych często nacechowane przemocą, agresją, zaniedbywaniem podstawowych obowiązków rodzinnych przyczynia się do destrukcji życia ich rodzin. Dorośli członkowie rodzin alkoholowych oraz dzieci żyją w chronicznym stresie i zagrożeniu przemocą. Dzieci często doświadczają nie tylko ubóstwa, ale również istotnych zaburzeń emocjonalnych i zakłóceń rozwoju psychofizycznego. W części przypadków życie w chronicznym stresie, zagrożeniu i przemocy prowadzi do zaburzeń zachowania i związanych z nim naruszeń prawa i porządku publicznego, które sprzyjają procesowi wykluczenia społecznego. Przy braku wsparcia i pomocy socjoterapeutycznej dzieci alkoholików tworzą grupę najwyższego ryzyka uzależnienia od alkoholu i narkotyków i wiele z nich zostaje alkoholikami.
Alkoholizm jednego czy kilku członków rodziny jest przyczyną wielu życiowych tragedii całej rodziny. Przebieg konfliktów rodzinnych bywa często dramatyczny i wiąże się z użyciem siły. Istnieje silna zależność pomiędzy nadużywaniem alkoholu przez rodziców, a krzywdzeniem dzieci, w tym wykorzystywaniem seksualnym. Alkoholizm rodziców jest dla dziecka źródłem wielu traumatycznych przeżyć, które działają z wielką szkodą dla jego rozwoju i negatywnie wpływają na całe życie.
Projekt był odpowiedzią na zarysowane powyżej potrzeby; jednym z jego celów było upowszechnienie metod pracy organizacji pozarządowych i specjalistów z Niemiec, Białorusi, Ukrainy i Polski w ramach projektów Partnerstwa Transgranicznego w temacie skutecznego rozwiązaniu ww. problemów, aby przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu i patologiom.
|